Rögzített fogpótlás lehetősége:
Porcelán fogkorona és híd
- A klasszikus, megbízható fémváz alapú porcelán
- Allergiamentes fémből
- Évtizedek óta alkalmazott technika
Ha szuvasság vagy törés hatására a foganyagból sok elvész, akkor a fogak megtartására, esztétikai helyreállítására alkalmas a fogkorona. Hidat pedig foghiányok pótlására készítünk.
Fogkorona vagy híd:
Korona esetén csak az adott fogat csiszoljuk kúposra, hogy a koronát rá lehessen húzni. A szomszédos fogakat nem csiszoljuk meg.
Híd esetén foghiányt pótolunk. Ilyenkor a hiányt határoló fogakat csiszoljuk le, ezek a tartófogak, amik tartják a hidat. Híd esetén legalább három fogat kell a fogtechnikusnak megformáznia: a két tartófogon lévő koronákat, illetve a foghiány helyén lévő hídtagot, amit a tartófogakon lévő koronák tartanak.
A fogkorona és a híd a rögzített fogpótlások közé tartozik.
A további fogpótlási lehetőségekről itt olvashat…
Mikor érdemes a fogra koronát rakni?
- nagy foganyaghiány esetén
- gyökérkezelt fogakra szinten minden esetben, mivel a fogkorona mint egy abroncs összetartja a fogat, nem engedi széttörni
- erősen elszíneződött fogakra az esztétika korrekciójára
- szabálytalan alakú fogakra a forma helyreállítására
- foghiány esetén a tartófogakra koronát helyezünk, ezek tartják a hiányok helyére kerülő pótfogakat
Fogkorona és híd típusok
Teljesen fém korona: ezeknek az idejük szerencsére már lejárt.
Porcelán korona: ez a leggyakoribb típus. Ilyenkor egy nikkelmentes fémből készült alapra égeti rá a technikus a porcelán, ezért fém-kerámia koronának is nevezzük.
Cirkon korona: a legmodernebb CAD/CAM számítógépes eljárással készült, fémmentes koronák. Esztétikája pontossága felülmúlja a többi típust, viszont az ára magasabb.
Porcelán vagy cirkónium korona?
Ha ön fémallergiás, vagy a hagyományos porcelán koronánál magasabb esztétikájú fogpótlásra vágyik, mindenképp a cirkon korona a megfelelő választás! A képen bal oldalt látható a hagyományos, fém-kerámia fogpótlás, míg jobb oldalt a fémmentes cirkónium alapú pótlás. A cirkónium koronáról/hídról itt olvashat bővebben…
Porcelán és cirkónium korona alulnézetből
Porcelán Korona
Cirkónium korona
- Az adott fogból, fogakból érzéstelenítés után kb. 2mm-t lecsiszolunk, kúposra alakítjuk a fogat, hogy arra a fogkorona felhelyezhető legyen.
- Ez után következik szilikon bázisú lenyomatanyaggal a mintavétel.
- 3-4 munkanap múlva a fogtechnikus elkészíti a nikkelmentes fémvázat, amire majd még a végső porcelán réteg ráégetésre kerül. A porcelán magában nem lenne elég erős a rágóerő elviselésére, ezért szükséges a fémváz, ez merevíti a porcelánt. Ezt a vázat a fogorvos bepróbálja, ellenőrzi az illeszkedését, magasságát.
- A fogtechnkus ezután ráégeti a vázra a porcelán réteget
- A következő lépés 1-3 munkanap múlva már az elkészült fogkorona vagy híd beragasztása.
Előfordulhat a fogkorona/híd felhelyezése után fájdalom?
A porcelán korona és híd élettartama
A fogkoronák és hidak élettartama kb. 6-10év, de szerencsés esetben ennél jóval több is lehet. Természetes ezen idő után lehetőség van a fogkorona/híd cseréjére, így még hosszú időn át megtartható az esztétikai és rágófunkció.
Előfordulhat, hogy a korona alatt elromlik a fog?
Ritka esetben előfordul, hogy a korona elégtelen zárása, vagy a ragasztó kioldódása miatt a korona alatt elromlik a fog. Ennek tünete lehet pl. fogérzékenység, a korona alatt büdös szag, kellemetlen íz a korona alól. Ilyen esetben a korona eltávolítása és egy új korona készítése a megoldás.
Korona és híd képekben
Korona
Híd
Ha régi kopott, rosszul záró fogkoronáit újra cserélné, kérem foglaljon online időpontot INGYENES konzultációra:
vagy kérjen INGYENES árajánlatot!